Ať jste rekreační, nebo již vyspělí sportovci, základem pro Váš úspěch je výběr a dodržování správného jídelníčku. Ten pomůže nejen k zlepšení celkového zdravotního stavu, ale také k získání vytoužených výsledků po značné dřině v posilovně, nebo outdooru.

Níže je sepsaných osm základních potravin, které k těmto výsledkům napomohou a jsou součástí jídelníčků sportovců po celém světě. Většinu z nich znáte a jsou všeobecně rozšířeny, proto jejich obstarání není nijak problematické. Takže jaké potraviny tedy zvolit do našeho stravovacího plánu?

Losos
Jeden z nejlepších zdrojů proteinů. Nejen že je bohatý na tuto základní stavební jednotku, ale také obsahuje značné množství potřebných omega 3 masných kyselin. Svým složením je to jedna z nejlepších potravin, které můžeme zvolit pro získání čisté svalové hmoty bez zbytečného množství tuku. Jedinou nevýhodou je vyšší cena tohoto produktu, nicméně jeho kvality za tento drobný příplatek opravdu stojí. Velice dobrý je v českém prostředí porcovaný mražený losos, který se prodává prakticky v každém ročním období v řetězcích Makro. Je naporcovaný na 150g porce, což je ideální množství na přijetí adekvátního množství bílkovin pro jednu porci.

Cottage
Forma pomalu vstřebatelného kaseinového proteinu. Dodá vašemu tělu po delší dobu dostatečné množství bílkovin a je tedy vhodný po sportovních výkonech, nebo jako dopolední svačinka. Jeho použití je také možné těsně před spánkem, což napomůže zvýšení a urychlení regenerace. Doporučuji volit Cottage s nižším obsahem smetany a větší gramáží, tedy 150 a 200g.

Vaječné bílky
Výborná potravina, která po oddělení tukové části, tedy žloutku, nabízí zdroj naprosto čistých a kvalitních bílkovin. Hodí je jak do striktní diety, tak i do objemové části tréninku. Je na Vás, kolik žloutků si do vašeho ranního nebo svačinového jídla dáte. Nikdy ale nevynechávejte žloutky zcela, neboť jsou zdrojem potřených tuků, vitamínů a minerálů, které výrazně pomáhají ke stavbě nové tkáně. Můžete například vyzkoušet kombinaci 5 vaječných bílků a jednoho žloutku. Bude se jednat o výbornou a chutnou svačinu, snídani, nebo potréninkové jídlo.

Ovesná kaše
Jeden z nejlepších a nejpoužívanějších zdrojů sacharidů, který Vás udrží nasycené po dobu několika hodin. Není zde zanedbatelná ani hodnota proteinů, proto ovesná kaše bývá u mnoha sportovců jasná volba pro snídani a předtréninkové jídlo. Další značnou výhodou ovesných kaší je i vysoký obsah vlákniny a tedy zlepšení celkového zažívání.

Sladké brambory – bataty
Další ideální zdroj pomalu stravitelných tzv. komplexních sacharidů, který můžeme použít ideálně jako přílohu. Díky nízkému glykemickému indexu představují ideální „palivo“ pro těžce posilující jedince a sportovce na všech úrovních.

Kapusta
Výborný zdroj širokého spektra vitamínů, minerálů a antioxidantů s nízkým kalorickým obsahem. Ideální do salátů. Rozhodně pomůže zlepšit nejen regeneraci, ale i celkovou fyzickou kondici. Neváhejte tento druh zeleniny, ale i další druhy požívat s každým denním jídlem v malém množství. Výsledek se zajisté dostaví.

Kokos
Výborný zdroj zdravých tuků, potřebných nejen ke stavbě nové tkáně, ale i správné funkci imunitního systému. Kokos je ve výhodě také širokým spektrem jeho výrobků, jako je například sušený kokos, kokosové mléko, olej nebo natural.

Zelený čaj
Poslední potravina, v tomto případě spíš nápoj, je zelený čaj. Velmi často opomíjená součást jídelníčku bohatá na přírodní antioxidanty. Skvělý doplněk jak do diety, tak objemového tréninku. Pomáhá udržovat tělo čisté od volných radikálů vzniklých intenzivním cvičením a přijmu vysokého množství bílkovin, tak těch radikálů, které vzniknou značnou ztrátou tukové zásoby. Pro ideální výsledky konzumujte dva až tři šálky silného SYPANÉHO zeleného čaje.